Ресурси

Японски кораб в търговско пристанище – символ на българо-японското партньорство

Какви са търговските отношения на Япония с България?

Търговските отношения между Япония и България се основават на над 50 години сътрудничество, започнало още през 1972 г. с официалното установяване на дипломатически връзки. Историческият контекст включва участия в международни изложения, като Осака експо през 1970 г., и съвместни икономически инициативи в сектори като машиностроене, селско стопанство и електроника. До 2025 г. двустранният търговски обмен …

Какви са търговските отношения на Япония с България? Прочети още »

Среща между български и японски представители – символ на инвестиционно сътрудничество

Инвестира ли в България японският бизнес?

Японските инвестиции в България играят съществена роля в засилването на икономическите отношения между двете страни. Към 2024 г. активните българо-японски проекти възлизат на над 320 млн. лв., създавайки повече от 7000 работни места. България се възприема от Япония като стратегически партньор заради географското си разположение, членството в ЕС и конкурентната си икономическа среда. Най-голям интерес …

Инвестира ли в България японският бизнес? Прочети още »

Бизнес климат в Япония – стабилност и технологии

Сравнение на бизнес климата между България и Япония

Задълбоченият анализ и честното сравнение на бизнес климата между България и Япония са важни за всички, които вече имат или искат да развиват предприятия в едната или друга страна.    Българо-японските търговски отношения имат дългогодишна история, въпреки различията в икономическите профили на двете страни. Няма еднозначен отговор на въпроса в България или в Япония бизнес …

Сравнение на бизнес климата между България и Япония Прочети още »

Чуждестранни инвеститори на бизнес среща в България

Данъчни политики и задължения за чуждестранни бизнеси в България – пълно ръководство

Данъчните политики и задължения за чуждестранните бизнеси в България са обширна тема, важна за всички компании, имащи желание да навлязат на местния пазар. В следващите редове разглеждаме основите на данъчната система в страната и спецификите за облагането на местни и чуждестранни компании. Ключово тук е, че за чуждите бизнеси се облага с данък печалбата, реализирана …

Данъчни политики и задължения за чуждестранни бизнеси в България – пълно ръководство Прочети още »

Среща на международен бизнес екип обсъждащ регулации и закони в България

Регулации и бизнес закони в България: какво трябва да знаят чуждестранните компании?

Познаването на основните регулации и бизнес закони в България е ключово за чуждестранните компании, желаещи да навлязат на местния пазар. В следващите редове ще се запознаете детайлно с правната рамка, която обхваща основните закони и изисквания за регистрация на фирми. Различните правни форми на бизнес структурите – ЕООД, ООД и АД – се характеризират с …

Регулации и бизнес закони в България: какво трябва да знаят чуждестранните компании? Прочети още »

Правна рамка за чуждестранните компании в България

Каква е правната рамка за чуждестранни компании в България?

Регистрацията и управлението на чуждестранен бизнес в България може да изглежда сложно, но с правилната информация процесът става по-ясен.  В тази статия ще разгледаме ключовите законови изисквания за чуждестранните компании в България, включително стъпките за регистрация, правните форми и нужните документи. Ще обсъдим и основните предизвикателства, с които се сблъскват чуждестранните инвеститори, както и как …

Каква е правната рамка за чуждестранни компании в България? Прочети още »

Цъфнали вишни и православна църква – визуален символ на японско-българското културно взаимодействие

Културно сътрудничество между Япония и България: история, събития и перспективи

Културното сътрудничество между Япония и България е дългогодишно и многостранно. От първите дипломатически стъпки до днешния ден, двете държави развиват активни културни и образователни инициативи. Историческите основи на тези отношения се поставят с официални споразумения и събития, организирани от посолствата.  В България ежегодно се провеждат Дни на японската култура, които включват концерти, изложби и работилници. …

Културно сътрудничество между Япония и България: история, събития и перспективи Прочети още »

Икономически анализ на България - българско знаме и евро

Икономически анализ на България: обзор, индикатори и конкретни прогнозни данни за 2025 г. и 2026 г.

Задълбоченият икономически анализ на България разкрива динамики, чието разгръщане ще предопредели параметрите на финансовия и инвестиционния пейзаж в близко бъдеще. Сътресенията от последните години, макар и бавно, отстъпват на икономически растеж и стабилизиране. Годишният растеж на БВП се повишава до 2.2%, а крайното потребление се ускорява в края на 2024 г.  Най-големият сектор в родната …

Икономически анализ на България: обзор, индикатори и конкретни прогнозни данни за 2025 г. и 2026 г. Прочети още »

Икономически анализ на Япония - голямо икономическо присъствие

Икономически анализ на Япония: текущо състояние, индикатори и прогнози

Да се направи икономически анализ на Япония в контекста на възможностите за инвестиране в японски бизнес е повече от задължително. Доброто познаване на статистиката за икономиката на Япония е ключово, за да се изгради подходящ, печеливш инвестиционен портфейл.  Япония е страна с голямо, но затихващо икономическо присъствие – тя е третата икономика в света по …

Икономически анализ на Япония: текущо състояние, индикатори и прогнози Прочети още »

Икономически отношения Япония България

Икономически отношения на Япония с България и сътрудничество между двете страни

Икономическите отношения на Япония с България имат повече от половинвековна история. Япония се превръща в надежден икономически партньор на България още по времето на социалистическия строй, през 1972 г., когато е създаден Българо-японският икономически комитет. През 2004 г. той получава своето ново наименование – Българо-японски икономически съвет (БЯИС).   Япония стимулира България да продължи уверено …

Икономически отношения на Япония с България и сътрудничество между двете страни Прочети още »