Икономически отношения Япония България

Икономически отношения на Япония с България и сътрудничество между двете страни

Икономическите отношения на Япония с България имат повече от половинвековна история. Япония се превръща в надежден икономически партньор на България още по времето на социалистическия строй, през 1972 г., когато е създаден Българо-японският икономически комитет. През 2004 г. той получава своето ново наименование – Българо-японски икономически съвет (БЯИС).

 

Япония стимулира България да продължи уверено по пътя на демократичните промени и подкрепя икономическото, културното и техническото развитие на страната. България пък от своя страна, представлява за Япония път към търговията с целия ЕС заради стратегическото си географско положение. 

 

До много голяма степен текущият икономически разцвет на Япония се дължи на т.нар. “Абеномика”. Пакетът от икономически мерки, станал известен по името на министър-председателя Шинзо Абе, е предприет по времето на неговите мандати през 2006-2007 г. и 2012-2020 г. и цели оздравяването на японското стопанство. 

 

В наши дни икономическото сътрудничество между Япония и България са причина инвестирането в японски бизнес да става все по-привлекателно за българските вложители. Ето защо организации на експерти в областта, каквато е ЯББА, се утвърждават като доверени партньори. 

 

Какви са икономическите отношения на Япония с България?

Двустранните икономически отношения между Япония и България са крепки и стабилни. Ползи от тях има и за двете страни, въпреки значителните различия от разнообразен характер. 

За нашата страна  японско-българските икономически връзки са сред най-важните подкрепящи елементи за прехода към демократично управление и пазарна икономика. Всъщност, търговско-икономически отношения между Япония и България са установени още преди падането на тоталитарния режим, през 1972 г. Тогава е създаден  Българо-японският икономически комитет, чието име през 2004 г. е променено на Българо-японски икономически съвет (БЯИС).

Ползите за България от това дългогодишно сътрудничество могат да бъдат обобщени по следния начин:

  • опознаване на различна култура и модели на управление – възможности за възприемане на добри търговски и бизнес практики;
  • възможности за инвестиции в успешни, динамично развиващи се компании;
  • възможности за ползване на безвъзмездна финансова помощ за редица български предприятия.

Не само нашата страна обаче извлича позитиви от бизнес сътрудничеството между Япония и България. От японска гледна точка, поддържането на тези топли отношения също има ползи:

  • по-добри възможности за търговия с ЕС, обусловени от стратегическото географско положение на България;
  • запознаване с коренно различна култура на управление и правене на бизнес;
  • получаване на специфични стоки – плодове, зеленчуци, етерични масла и други – директно от българските производители. 

Икономическите отношения между Япония и България са динамични и променят значително своя облик поне два пъти в дългата си история. Като първа такава ключова промяна може да се определи смяната на комунистическия строй в България. Второто изменение на финансовите отношения между Япония и България настъпва, когато България става пълноправна страна-членка на ЕС през 2007 г. и от единствено бенефициент по програми за финансова помощ вече може да поема и двете роли – на донор и бенефициент. Това води до прекратяване на някои програми за безвъзмездно японско финансиране на местно ниво у нас. 

Икономическо сътрудничество между Япония и България
Икономическо сътрудничество между Япония и България

 

Каква е икономиката на Япония?

Икономиката на Япония е стабилна и нараства с бързи темпове. В кратка ретроспекция, интересно е да се разгледа пакетът за стабилизиране на икономиката, приложен от министър-председателя Шинзо Абе през 2006-2007 г. и след това е периода 2012-2020 г. Противоречивият характер на мерките води до това, че те получават свое собствено название – “Абеномика”.  

Ключовите опорни точки на Абеномиката могат да бъдат обобщени по следния начин:

  1. Увеличено парично предлагане

Тази мярка има две основни цели – първо, да обезцени йената на международните валутни пазари и, второ, да даде на правителството свежи ресурси. Прилагането й означава всъщност насилствено установяване на високи нива на инфлация. Основни потърпевши от тях са жителите на Япония, чийто жизнен стандарт рязко спада.

     2. По-високи правителствени разходи

Целта тук е увеличаване на покупателната способност на японците, а от тук и на крайното потребление в страната. В крайна сметка, изпълняването на тези две условия може да доведе до излизане от стагнацията.

     3. Повишаване конкурентоспособността на японските компании

Докато при предишните две опорни точки ставаше дума по-скоро за механични промени (печатане на пари), тук подобряването на позициите на местните предприятия се основават на редица регулаторни промени. Откроява се тук облекчаване режима на назначаване на служители, най-вече чужда работна ръка, наред с регулаторни промени в сферите на здравеопазването и предприемачество. 

Прилагането на принципите на Абеномиката е резултат от стагнация на японската икономика още преди глобалната икономическа криза от 2008 г. Фактът, че Япония е в застой и преди нея, утежнява последиците от световната рецесия. Въпреки че пакетите се прилагат по време и на двата мандата на Абе, желаното оздравяване не идва, или поне не в мащабите, в които правителството си го представя. Мерките са по-скоро неуспешни. 

В наши дни обаче японската икономика отново е синоним на стабилност и възход благодарение на демократичното управление и целенасочените програми за международно търговско сътрудничество.

Търговски отношения между Япония и България
Търговски отношения между Япония и България

 

Каква е икономиката на България?

Установяването на пазарна икономика в България след 1989 г. води до подем на частната инициатива в страната. Увеличават се и възможностите за международни икономически връзки и партньорства извън социалистическия блок. 

В годините на т.нар. “преход” политическата нестабилност води и до икономическа такава. Едно от ключовите решения за оздравяване на българската икономика от последните малко повече от 3 десетилетия е влизането във валутен борд, първо с германската марка, а след това и с еврото като резервна валута. 

В наши дни България е една от страните, които Световната банка определя като най-благоприятни за предприемаческа инициатива и разкриване на бизнес. Основните причини са, че бюрокрацията, таксите и началния капитал за откриване на юридически лица са силно облекчени. Това прави страната привлекателна за чуждестранни инвестиции. Бизнес климата в България също става все по-благоприятен за инвестиции. 

Инвестиционни връзки между Япония и България
Инвестиционни връзки между Япония и България

Какво сътрудничество има между Япония и България?

Между Япония и България съществуват:

  • икономическо сътрудничество

Бизнес връзките между Япония и България са относително стабилни след влизането на страната ни в ЕС. За 2019 г., когато се подписва и споразумението за свободна търговия между Япония и ЕС, японско-българското икономическо сътрудничество възлиза на почти 33 млрд. йени. Доминиращ дял тук винаги има вносът от Япония.

  • техническо сътрудничество

Техниката и технологиите са един от опорните стълбове на търговското партньорство между Япония и България. Сред основните японски стоки, които се внасят у нас, се нареждат леките автомобили, електрическите двигатели и части за тях, кабелите и други.

  • културно сътрудничество

С утвърждаването на икономическите отношения между Япония и България нараства и интересът към японската култура у нас. Културното сътрудничество, както и това в областта на науката, датират още от социалистическия период. В последните 3 десетилетия, след демократичните промени в България, тези аспекти се засилват.

  • политическо сътрудничество

Външната политика на България след 1989 г. е насочена към установяването и поддържането на ключови политически сътрудничества, включително и такова с Япония. И двете страни се стремят към демократично, подкрепящо икономическия растеж управление. Фактът, че България е пълноправна страна-членка на ЕС я прави още по-привлекателна за политически партньор на Япония. 

Финансови отношения между Япония и България
Финансови отношения между Япония и България

Как икономическите отношения на Япония с България влияят на японските компании в България?

Икономическите отношения на Япония с България влияят благоприятно на японските компании в България, защото партньорството в ключови области води до установяването на стабилни, ползотворни отношения между двете страни. Партньорството на различни нива разкрива нови възможности за инвестиции и установяване на нови бизнес отношения. 

 

Как да инвестирате в японски компании в България през 2025 г.?

За да инвестирате в японски компании в България през 2025 г., потърсете доверени партньори, които познават добре стопанствата и на двете страни. Знанието за икономическите процеси в Япония и България, тяхното развитие и влияние върху сътрудничеството между държавите е приоритет на експертите от ЯББА. Можете да прочетете нашата специализирана статия за 

Установяването на инвестиционни връзки между Япония и България, които да са успешни за бизнеса както в едната, така и в другата страна, е основен приоритет на ЯББА. На него са подчинени обучението и развитието, през което преминават експертите в областта на инвестирането в японски бизнес. 

Ако се интересувате от инвестиция в японски компании в България през 2025 г., нашите консултанти ще Ви подкрепят в изграждането на добре балансиран, печеливш портфейл. Ще проведат за Вас всички необходими предварителни проучвания и ще следят състоянието на активите Ви, за да Ви дадат най-добрия практически съвет във всеки момент.

Бизнес връзки между Япония и България
Бизнес връзки между Япония и България