Икономически анализ на България - българско знаме и евро

Икономически анализ на България: обзор, индикатори и конкретни прогнозни данни за 2025 г. и 2026 г.

Задълбоченият икономически анализ на България разкрива динамики, чието разгръщане ще предопредели параметрите на финансовия и инвестиционния пейзаж в близко бъдеще. Сътресенията от последните години, макар и бавно, отстъпват на икономически растеж и стабилизиране. Годишният растеж на БВП се повишава до 2.2%, а крайното потребление се ускорява в края на 2024 г. 

Най-големият сектор в родната икономика е този на услугите със 74% дял от БВП, а най-малкият – селското стопанство с едва 4%, показва секторният анализ. 

Промишлените продукти пък имат най-голям дял – над 60% – от международната търговия, а с най-малък са селскостопанските суровини (едва 1%). Общият внос възлиза на по-голяма сума от общия износ – 55 млрд. щатски долара срещу 50 млрд. 

Основните икономически показатели са относително стабилни. Безработицата се задържа на ниски нива, фискалният дефицит също е нисък, а икономическият растеж е около и малко над 2%. Левът обаче отслабва спрямо щатския долар с повече от 16%. 

Прегледът на икономиката на България позволява да се направи оптимистична прогноза за близкото бъдеще. През 2025 и 2026 г. се очаква икономическият растеж да се засили. Значителен ще бъде растежът на заплатите, дори в условията на свит пазар на труда. Очаква се и спад в инфлацията, а държавният дефицит ще спре да намалява.

Какво означава това за инвестиционния климат в страната, четете в следващите редове. 

 

Какво е текущото състояние на икономиката в България?

Моментната оценка на икономическата среда в България показва, че през третото тримесечие на 2024 г. икономиката преминава “на по-висока предавка”. Доказателствата могат да бъдат открити в следните показатели:

  1. Годишният растеж на БВП се повишава до 2.2%. За сравнение, през второто тримесечие нарастването на годишна база се равнява на 2.1%.
  2. Крайното потребление се ускорява, тъй като комбинацията от ниски нива на безработица и спад в инфлацията водят подобрява финансовата ситуация в домакинствата. 
  3. В края на 2024 г. оптимизмът по отношение на икономическите показатели на България нараства, а потребителският песимизъм е смекчен. 

Въпреки всички тези позитиви обаче, трябва да се отбележи, че инвестициите в дългосрочни активи намаляват с по-резки темпове, отколкото през второто тримесечие на 2024 г.  

Фактът, че в България вече управлява редовно правителство, води до повишаване на оптимизма и по отношение на приемането на редовен бюджет, но и до безпокойство във връзка с някои промени на данъчното законодателство. 

 

Анализ на секторите

Икономическата статистика за България (2021 г.) разкрива следните закономерности:

  1. Секторът на услугите е най-големият у нас със 74% от БВП. 
  2. Производството е следващият по големина отрасъл с 14%.
  3. Другите промишлени дейности имат 8% дял от БВП.
  4. Селското стопанство се нарежда на последно място с едва 4%.

Частното потребление е най-голямо – 59% от БВП, следвано от правителственото и фиксираните инвестиции с равни дялове от по 20%. На последно място тук е нетният износ с 1% от БВП. 

 

Международна търговия

Българският икономически доклад за 2020 г. разкрива следните акценти в международната търговия:

  • най-голям е делът на промишлените продукти както при вноса, така и при износа на стоки – съответно 63% и 60%;
  • на следващо място се нареждат храните – те представляват 17% от общия износ и 13% от общия внос;
  • рудите и металите допълват челната тройка – 15% от общия износ и 10% от общия внос се падат на тях;
  • селскостопанските суровини са в дъното и на двете класации с по 1% от общия внос и износ;
  • общият внос в по-голям от общия износ – 55 млрд. щатски долара срещу 50 млрд щатски долара. 

 

Кои са основните икономически показатели на България?

Текущият икономически преглед на България се базира на 5 основни икономически показатели:

 

Икономически растеж

В периода 2013-2022 г. анализът на българската икономика показва, че средният растеж от около 2.4% е съвсем малко по-нисък от средния за Източна Европа (2.5%).

 

Фискална политика

Фискалният баланс на страната също е под средните нива за Източна Европа – -1.3 срещу -1.8 за среден регионален показател. През 2022 г. фискалното салдо в България е -2.9% от БВП. 

 

Безработица

През предишното десетилетие безработицата в България е около 8%, което е над средното ниво от 7.4% за Източна Европа. След 2022 г. обаче се наблюдава спад до малко над 4%.

 

Инфлация

Инфлацията на потребителските цени в България в периода 2013-2022 г. е много под средната за Източна Европа – 2.7 срещу 7.7%. През 2022 г. обаче, тя нараства главоломно до над 15%. Едва към края на 2024 г. започва да се наблюдава стабилизиране на ситуацията. 

 

Валутен курс

За 10 години между 2013 и 2022 г. левът отслабва с над 16% спрямо щатския долар. 

 

Какви са прогнозите за българската икономика за 2025 и 2026?

Икономическата перспектива за България за 2025 и 2026 г. е оптимистична. Могат да бъдат посочени четири ключови акцента: 

 

Предстои по-бърз икономически растеж 

Aктуалният макроикономически анализ на България откроява два основни фактора, задържащи до този момент икономическия растеж:

  • шокът в цените на енергията през 2022 г.;
  • слабото външно търсене през 2023 г. 

Вътрешното и външното търсене през 2024 г. нарастват, а частното потребление се увеличава с 4.8% на годишна база през първите две тримесечия. Очаква се обаче през 2025 и 2026 г. нарастването да се забави. През 2024 г. се наблюдава и засилване на банковото кредитиране на домакинствата.  

Инвестициите в основен капитал са по-малко през първата половина на 2024 г., в сравнение с 2023 г. Внедряването на RRF обаче ще подпомогне инвестиционната активност до 2026 г. Износът също се възстановява и се очаква да догони външното търсене през следващите години. Предвижда се растежът на БВП да се ускори до около 3% през 2025 г. и 2026 г.

 

Силно увеличение на заплатите в условията на свит пазар на труда  

Нивата на безработица в България остават ниски – през първите две тримесечия на 2024 г. се постига баланс между интензивно наемане в сектора на услугите и публичния сектор за сметка на свиването в производствения. 

Стегнатият пазар на труда е основна причина за значителния ръст на заплатите, продължаващ въпреки намаляващат инфлация. През януари 2025 г. се случва поредното увеличаване на минималната работна заплата.

Пазарът на труда ще остане стегнат и през 2025 и 2026 г. Намаляването наемането на новите служители ще бъде допълнено от намаляване темповете на растеж на заплатите, докато той достигне средно 8-9%. 

 

Инфлацията ще намалее  

Инфлацията започва да се забавя през 2023 г. и продължава и през 2024 г., дотолкова, че през септември м.г. тя е едва 1.5%. И тук обаче се наблюдават колебания – намаляването на инфлацията е най-вече при неенергийните промишлени стоки, докато при туристическите услуги се отчита дори известен ръст. Прогнозите за близките 2 години могат да бъдат обобщени така:

  • през 2025 г. спадът ще продължи и се очаква инфлацията да достигне до около 2.3%;
  • през 2026 г. отново ще има леко покачване заради инфлацията на услугите.

 

Дефицитът на сектор „Държавно управление“ вече не се понижава

Дефицитът на консолидирания държавен бюджет на България нараства през 2024 г. до около 2.6% от БВП – това е повишение с 0.6% спрямо 2023 г. За 2025 г. нарастването се очаква да бъде по-малко – до 2.8% от БВП и да се задържи на това ниво и през 2026 г. Основните фактори за това нарастване са:

  • увеличения на обществените пенсии и заплати;
  • разходна част на бюджета, надвишаваща приходите от данъци и осигуровки.

Във връзка със засиления контрол и внедряването на RRF се очаква приходите да се увеличат през 2025 и 2026 г. 

 

Индикатори 2024 2025 2026
Растеж на БВП (%, на годишна база) 2,4 2,9 3,0
Инфлация (%, на годишна база) 2,5 2,3 2,9
Безработица (%) 4,3 4,0 3,8
Фискален баланс (% от БВП) -2,6 -2,8 -2,8
Брутен публичен дълг (% от БВП) 24,5 23,1 24,5
Баланс на текущата сметка (% of БВП) 0,3 -0,2 -1,2

 

Икономически анализ на България - Зелена икономика с вятърни турбини и соларни панели
Икономически анализ на България - Зелена икономика с вятърни турбини и соларни панели

 

Благоприятно време ли е да се инвестира в бизнеси в България?

Да, благоприятно време е да се инвестира в бизнеси в страната, защото актуалният финансов анализ на България, както и прогнозите за 2025 и 2026 г. показват стабилна икономическа обстановка. Фактът, че вече има и действащо редовно правителство също е в полза на инвестирането. 

 

Да инвестирате ли през 2025 г. в чуждестранен бизнес в България?

Да, добра идея е да инвестирате в чуждестранен бизнес в България през 2025 г., защото от чужбина идват предприемачи с по-големи капитали и по-добре узрели идеи, които се реализират у нас в условията на добър бизнес климат и максимално олекотена бюрокрация. Тази комбинация прави успеха на самия бизнес, а от тук и на Вашите инвестиции, повече от вероятен. 

 

Какво е мнението на експертите относно инвестициите в чуждестранни бизнеси?

Експертите в областта на инвестициите в чуждестранни бизнеси от ЯББА считат, че икономическото състояние на България е подходящо за инвестиране в чуждестранни бизнеси. Това, обаче, подчертават те, има своите условности и много зависи от сектора, който изберете за Вашите инвестиции. 

Специалисти с блестяща подготовка в редица допълващи се сфери на икономиката и бизнеса от ЯББА следят ежедневно икономическата ситуация в България и Япония, за да Ви помогнат да изберете най-добрите варианти за Вашите вложения в краткосрочен и дългосрочен план