Бизнес климат в България за 2025 г.

Бизнес климат в България: показатели, актуална информация и инвестиране

Специфичният бизнес климат в България е отражение най-вече от географското положение на страната – на кръстопът между “изтока” и “запада” не като топоси, а като идеи. Самото понятие за бизнес климат се отнася до икономическата и професионалната среда около отрасъл или група предприятия. Тук се включват множество фактори и показатели като политическа стабилност и стил на управление, бюрокрация, колко е лесно да се започне бизнес или да се вземе кредит в страната, какъв е законът за фалита и други. 

 

Бизнес климатът в България е относително стабилен, но се наблюдават известни влошавания и подобрения на месечна база в края на 2024 г. и началото на 2025 г. След значителни спадове в индексите в края на третото тримесечие на миналата година – общият показател на бизнес климата се срива с 6 пункта през октомври – в края на четвъртото ситуацията се стабилизира. 

 

Общият показател на бизнес климата е събирателна стойност, но основните сектори, които дефинират икономическия контекст (промишленост, строителство, търговия на дребно, услуги) имат свои собствени модели на функциониране. Така, що се отнася до промишлеността, търговията на дребно и услугите, бизнес климатът се подобрява в края на 2024 г. и началото на 2025 г., докато в строителството той леко се влошава. 

 

Инвестиционната среда в България е относително стабилна, повече в София, отколкото в другите градове. Ето защо е добра идея да използвате услугите на професионални консултанти като ЯББА, за да инвестирате в чуждестранен бизнес в България. 

 

Какво означава бизнес климат?

Бизнес климат означава икономическа и професионална среда около даден отрасъл или група бизнес предприятия. Тук задължително се включва правителството и неговите политики като основен фактор от гледна точка на финансова стабилност, подкрепа за работодателски и работнически организации и други аспекти.

Бизнес климат в България - лого

 

Кои са ключовите показатели, които определят бизнес климата?

Ключовите показатели, които определят бизнес климата, според индекса на Световната банка могат да бъдат обобщени по следния начин:

  • стартиране на бизнес – процедури, време, цена и минимален капитал за откриване на нов бизнес;
  • защита на инвеститорите – индекси за степента на разкриване на информация, степента на отговорност на изпълнителния директор и защита на на акционерите;
  • работа с разрешителни за строеж – процедури, време и разходи за получаване на разрешителни за строеж, инспекции и комунални връзки;
  • данъчна тежест – брой данъчни плащания, време за подготовка и подаване на данъчни декларации и плащане на данъци, общи данъци като дял от печалбата преди всички платени данъци;
  • свързване към електрическата мрежа – процедури, време и цена;
  • възможности за международна търговия – документи, време и разходи за износ и внос;
  • регистриране на собственост: процедури, време и цена за регистриране на прехвърляне на търговски недвижим имот;
  • изпълнение на договори – процедури, време и разходи за разрешаване на търговски спор в съда;
  • условия за кредитиране – индекс на силата на законните права, индекс на дълбочината на кредитната информация;
  • условия за обявяване на неплатежоспособност: степен на възстановяване при фалит.

 

Какъв е бизнес климатът в България?

Бизнес климатът в България към края на 2024 г. и в началото на 2025 г. отчита известно подобрение както на общия показател, така и на тези по сектори в голямата си част. Очаква се през тази година икономическата обстановка да остане относително стабилна, което, от своя страна, да доведе до по-добър инвестиционен контекст. Показателите, от които пряко зависи бизнес обстановката, според експертите ще се запазят на добри нива през 2025 г.:

  • безработицата се очаква да остане на ниски равнища от около 4%;
  • икономическият растеж през 2025 г. вероятно ще бъде около 2.5-3%;
  • инфлацията ще се задържи около 2.4%.

Дали тези прогнози ще се реализират обаче, зависи най-вече от това дали България ще бъде подложена на значителни външни шокове. Част от притесненията за бизнес обстановката в страната се дължат на неизвестните около политиките, които новият американски президент Доналд Тръмп ще прилага.

Млад бизнесмен преглежда бизнес климата в България

 

Какъв е бизнес климатът в България към днешна дата?

Бизнес климатът в България към днешна дата, в края на януари 2025 г., е по-добър в сравнение с края на третото тримесечие на 2024 г. Икономическите условия оформят стабилен инвестиционен климат и добра предприемаческа обстановка, в която бизнес инициативата има всички шансове да бъде успешна. Това твърдение се подкрепя от следните статистически данни:

  • докато през м. октомври 2024 г. общият показател на бизнес климата бележи спад от 5.6 процентни пункта, към днешна дата той се покачва с почти 2 пункта. Въпреки това обаче, нивата от септември 2024 г. (22.5 пункта) не са достигнати в началото на 2025 г.;
  • към днешна дата показателите за бизнес климата в България в 3 от 4 ключови сектора се покачват с между 1.9 и 5.7 пункта.

 

Подобрява ли се бизнес климата в България или се влошава?

Бизнес климатът в България се подобрява през януари 2025 г. в сравнение със спада от октомври 2024 г. Очаква се през цялата година пазарната среда да остане стабилна, с умерен икономически растеж, което прави България привлекателна дестинация за чуждестранни инвестиции.

Инвестиционен климат в България - японски служител
Инвестиционен климат в България - японски служител

Какъв е бизнес климатът в България по сектори?

 Бизнес климатът в България по сектори се различава, в някои случаи значително. Четирите ключови отрасъла – промишленост, строителство, търговия на дребно и услуги – имат своите особености, които влияят на бизнес климата във всеки от тях.

 

Промишленост

Бизнес климатът в промишлеността отбелязва най-малък ръст от трите растящи сектора в края на 2024 г. и началото на 2025 г. – 1.9 пункта. Основната причина за това е фактът, че предприемачите отбелязват по-голяма обезпеченост на производствата с поръчки. За първото тримесечие на 2025 г. обаче не са налице повишени очаквания за производствена активност.

 

Строителство

Това е единственият от четирите ключови сектора, където бизнес климатът бележи спад – 3.5 пункта. Това се дължи на три основни причини:

  1. усещането за несигурност по отношение на икономическата среда;
  2. липсата на достатъчно квалифицирани кадри за работа;
  3. непрекъснатото повишаване на цените на материалите.

 

Търговия на дребно

В сектора на търговията на дребно се забелязва най-големият ръст на показателя за бизнес климат – 5.7%. Основен “виновник” за този факт е оптимизмът на представителите на предприятията за търговия на дребно по отношение на бизнес инициативата в България.

 

Услуги

При услугите също има ръст на показателя за бизнес климат – с 2.4% – който се дължи на същите причини, както и повишаването на индикатора при търговията на дребно. За всички сектори обаче основни източници на опасения се оказват липсата на работна ръка и относителната икономическа несигурност.

Проучване на пазарната среда в България
Проучване на пазарната среда в България

Какъв е бизнес климатът в София?

Бизнес климатът в София е по-добър в сравнение с този в останалите градове и региони на страната. Причините могат да бъдат обобщени по следния начин:

  • около ⅓ от населението на България е концентрирано в столицата;
  • в София живеят хората с по-добри финансови възможности – както предприемачи, така и потребители;
  • пазарната среда в столицата е разнообразна, така че различни типове бизнес инициатива, междуличностни и междуфирмени отношения са възможни и дори силно стимулирани. 

 

 Каква е инвестиционната среда в България?

Инвестиционната среда в България се характеризира с множество конкурентни предимства, сред които ключово географско положение, ниски оперативни разходи и благоприятна данъчна среда. Законодателството предвижда редица финансови, данъчни и други стимули за инвеститорите, независимо дали български или чуждестранни.

 

Коя е най-сериозната пречка за бизнес климата в България?

Като най-сериозна пречка за бизнес климата в България може да се определи икономическата несигурност, защото тя има сериозни както финансови, така и психологически последици за инвеститорите. Следвана е от липсата на достатъчно на брой и достатъчно квалифицирана работна ръка.

Японско-българската бизнес асоциация ЯББА проучва бизнес условията в България
Японско-българската бизнес асоциация ЯББА проучва бизнес условията в България

Разумно ли е да инвестирате в чуждестранен бизнес през 2025 г.?

Да, разумно е да инвестирате в чуждестранен бизнес през 2025 г., защото има страни, в които икономическата ситуация е значително по-благоприятна отколкото в България. Сред тях са и необичайни от гледна точка на българите пазари като японския.

 

Инвестирането в чуждестранен бизнес през 2025 г. може да Ви донесе много добра печалба, ако имате до себе си подходящия консултант и доверен партньор. ЯББА е именно такава организация с опит и високо ниво на експертиза, която да Ви помогне в бизнес начинанията. Експертите от ЯББА могат да Ви насочат към подходящите инвестиции в японски бизнес, които да Ви донесат високи дивиденти при разумни цени на акциите и стабилни коефициенти. Кандидатствайте за членство още днес